Miina Sillanpään Säätiö lanseeraa eläkeikäisten 'Hyvän ikääntymisen olohuoneen', jonka tavoitteena on vahvistaa yhteisöllisyyttä ja yhteenkuuluvuutta ikääntyvissä naapurustoissa.

Ohjelmajohtaja Anu Janssonin mukaan moni eläkeikäinen on kuvaillut, miten ”kilometrin matka tuntuu jo pitkältä, ei tule lähdettyä tuonne keskukseen”. Monet kaipaavat mahdollisimman lähellä olevaa kotoisaa yhdessä olemisen paikkaa, jossa voi kokea olonsa tervetulleeksi ja paikan omaksi. Uusi konsepti käynnistyi Tampereella, ja pilotin pohjalta on jo aloitettu suunnittelua myös muille paikkakunnille.


Uudenlaiselle konseptille on kysyntää

Lautapeli ja tarjoiluja.

Monet eläkeikäiset ovat myös kertoneet, että eivät välttämättä halua sitoutua pitkäkestoiseen ja suljettuun ryhmätoimintaan, vaan kaipaavat avointa, joustavaa ja aidosti paikallista ”olohuonetta”. Joustavuuden tarve on näkynyt niin osallistujilla kuin vapaaehtoistoimijoilla. Heidän tarpeensa, ideansa, tietotaitonsa ja kokemuksensa ohjaavat toimintaa uudessa Hyvän ikääntymisen olohuoneessa, johon kukin osallistuu omaan tahtiinsa ja omista lähtökohdistaan.

Toimivia, jo aikaisemmin hyväksi havaittuja ja tutkittuja elementtejä hyödyntäen konseptilla edistetään eläkeikäisten hyvää arkea heidän omassa lähiympäristössään. Samalla vahvistetaan asuinalueen ikäystävällisyyttä ’Ageing in place’ -lähestymistavan mukaisesti, kun olohuoneessa käsiteltäviä asioita nostetaan paikalliseen tietoisuuteen ja päätöksentekoon. Tämä vahvistaa osallistujien roolia oman hyvinvointinsa ja yhteisönsä rakentajina. ”Tämä tukee paitsi yksilöiden, myös yhteisöjen sosiaalista kuntoutumista. Se osa-alue lähestulkoon puuttuu meillä − katvealue on erityisesti ikääntyneellä asiakasryhmällä merkittävä”, Jansson huomauttaa.


Ensimmäinen Hyvän ikääntymisen olohuone käynnistyi Tampereella

Sohvaryhmä.

Aivan ensimmäisessä Hyvän ikääntymisen olohuoneessa Tampereella syntyi kohtaamisia, jotka jäivät mieleen. Tapaaminen kokosi yhteen yhdeksän iäkästä naapuruston asukasta kahvikupin ja keskustelun äärelle. Trivial Pursuit -peli jäi tällä kertaa hyllyyn – ja tieto sai väistyä, kun tunteet ja muistot alkoivat kuplia pintaan naapurusten tutustuessa toisiinsa. Samalla pohdittiin sitä, mikä yhdessä olossa on tärkeinä. Luottamus, yhteinen aallonpituus ja huumori nousivat kärkisijoille. Ne tuntuivat olevan aineksia, joita Hyvän ikääntymisen olohuoneessa jatkossakin käytetään reseptinä. ”Tällaisia olohuonepaikkoja tarvitaan. Joissa voi olla oma itsensä, ja joissa tulee kuulluksi ja kohdatuksi. Ensi viikolla Hyvän ikääntymisen olohuoneessa soivat elämäni biisit. Jokainen saa valita kappaleen, joka kertoo jotakin tärkeää itsestä tai elämästä, ohjaaja Anna-Maija Vainiomäki toteaa.

Jokaiseen Hyvän ikääntymisen olohuoneen -tapaamiseen sisältyy kahvittelua sekä tietoa, elämyksiä ja vertaistukea. Sisältöjä ovat mm. liikunta, luonto, ravitsemus, aivoterveys ja sosiaaliset suhteet. Tärkeintä kuitenkin on, että olohuone on osallistujiensa näköinen. Vahvistamme juuri niitä asioita, jotka ovat osallistujille tärkeimpiä. Jatkossa valmennamme myös vertaisvapaaehtoisia, joiden avulla konsepti juurtuu naapurustoihin ja lähiyhteisöihin pysyväksi toiminnaksi, Jansson kiteyttää.

Miina Sillanpään Säätiön Hyvän ikääntymisen olohuone -toimintaa Tampereella luotsaa ohjaaja Anna-Maija Vainiomäki. Toimintaa rahoittaa PIRHA (Pirkanmaan hyvinvointialue) joulukuun 2025 loppuun asti.

Lisätietoja ja yhteydenotot:

Kahvitarjoiluja.
  • Hyvän ikääntymisen olohuone -toiminta:
    Anu Jansson, ohjelmajohtaja, anu.jansson@miinasillanpaa.fi,
    044 705 1887
  • Tampereen Hyvän ikääntymisen olohuone -toiminta:
    Anna-Maija Vainiomäki, ohjaaja, (tavoitettavissa maanantaisin), anna-maija.vainiomaki@miinasillanpaa.fi,
    044 4910 078

Toiminta nojaa tulokselliseen Hyvän ikääntymisen etsijät -ryhmämalliin ja tutkimuksissa todennettuihin tarpeisiin.