Yleiskatsaus
Tietoa meistä
Ajankohtaista
Kehittäminen ja toiminta
Miina Sillanpään Tulevaisuusakatemia
Vaikuttaminen
Tietopankki
Lue ajankohtaiset uutiset Säätiön TKIO-toiminnasta ja monipuolisesta vaikuttamistyöstä mm. ikääntyneiden kuntoutuksen uudistamiseksi.
”Huomaan, että kunto on parantunut, koska on parempi olo” – kuulumisia Keko-kuntoutuksesta vuoden päättyessä. Vuoden 2019 kuntoukseen haku alkaa vuoden vaihteessa.
Ryhmätoiminnan aloittamisen tueksi voi tilata maksutta painettuja oppaitamme. Vuoden 2018 aikana perustettiin noin 20 uutta ryhmää.
Uuden lain toimivuutta ja vaikutuksia selvitetään säätiöille, niiden sidosryhmille ja palveluntarjoajille suunnatulla avoimella kyselyllä. Vastaathan kyselyyn.
Muistipuisto® on uudenlainen, helppokäyttöinen ja maksuton verkkopalvelu, joka johdattaa pienin ja toistuvin teoin kohti aivoterveellisempää elämää.
Alzheimer Europe Newsletter julkaisi uutisen tulevasta Muistipuisto -palvelusta viimeisimmässä uutiskirjeessään.
Säätiömme oli mukana laatimassa suositusta, joka ohjaa mittareiden käytön eettisiä periaatteita sosiaalialan asiakastyössä.
Ryhmätapaamiset ovat tuoneet Leilalle jaksamisen kannalta tärkeitä, kiireettömiä hengähdys- ja rauhoittumishetkiä luonnon helmassa.
Säätiö osallistui Nordic Congress of Gerontology:n: aiheina Heurekan oppaiden teemahaastattelut sekä Neuvokkaat naiset ja yksinäisyys.
Muistipuisto.fi -palvelua on kehitetty tiiviisti viime kuukausien ajan. Paljon on tapahtunut ja viimeistely jatkuu vielä kesän yli.
Ryhmätoiminta leviää uusien toimijoiden avulla. Säätiö keskittyy jatkossa koulutuksiin ja tukemaan uusia ohjaajia.
Kuu kiurusta kesään -hankkeen toiminta etenee vauhdikkaasti monella saralla yhteistyökumppanien kanssa. Lue hankekuulumiset.
Vanhustyö-lehdessä julkaistu artikkeli kertoo Neuvokkaat naiset -ryhmätoimintamallista ja saaduista myönteisistä kokemuksista sekä vaikutuksista.
Kurkista Muistipuistoon ja tutustu jo virtuaaliseen valmentajaamme Aatokseen.
Kehittämämme ryhmätoimintamalli leviää menestyksekkäästi: olemme kouluttaneet yli 130 uutta ohjaajaa, joiden toimesta uusia ryhmiä on aloitettu jo yli kymmenen.
Keko-kuntoutusta ja sen positiivisia vaikutuksia kehitysvammaisten työikäisten terveyteen ja fyysiseen kuntoon esiteltiin kuntoutuksen konferenssissa.